Atrakcje Rudaw Janowickich

O Rudawach Janowickich

Rudawy Janowickie są niewielkim pasmem górskim, które zajmuje powierzchnię około 90 km2 i do roku 1947 nosiły nazwę Gór Łomnickich. Na północy od Gór Kaczawskich, oddziela je Dolina Bobru. Od wschodu graniczą z Kotliną Kamiennogórską, a od południa, poprzez Przełęcz Kowarską, z Lasockim Grzbietem w Karkonoszach. Natomiast od zachodu z pełną pasjonujących miejsc, Kotliną Jeleniogórską. Od 1989 r. na tym terenie działa Rudawski Park Krajobrazowy.

Mimo, że są to góry położone na relatywnie niewielkim obszarze, to ilość pięknych szlaków turystycznych, skałek, punktów widokowych, zamków oraz pałaców sprawia, że warto zarezerwować sobie na pobyt w okolicy przynajmniej kilka dni, minimum to weekend. 

Jednym z miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić jest schronisko Szwajcarka w odległości 4 km od Domku Hygge

Budynek pierwotnie powstał jako domek myśliwski, na życzenie brata króla Prus, Wilhelma von Hohenzollerna w roku 1823. Został wybudowany na wzór budynku z Wyżyny Berneńskiej w Szwajcarii, skąd pochodziła żona księcia. Schronisko zbudowano w stylu tyrolskim, w całości z drewna. Początkowo, na dolnej kondygnacji znalazły się pomieszczenia leśniczego, które wkrótce zostały przeistoczone na gospodę. Natomiast na piętrze swoje pomieszczenia miał książę. Schroniskowe funkcje Szwajcarka zaczęła pełnić po I wojnie światowej i dziś jest najstarszym budynkiem użytkowanym jako schronisko turystyczne w Polsce.

Schronisko położone jest na wysokości 520 m n.p.m., na stokach Krzyżnej Góry, na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. 

Jeśli wybierzecie się tam samochodem,  możecie pozostawić na jednym z dwóch znajdujących się parkingów (parking płatny w sezonie) i dotrzecie do schroniska po niespełna 10-15 minutach. 

 W schronisku można często spotkać wspinaczy szlifujących swoje umiejętności, bo tutejsze skały z racji podobieństwa budowy przypominają tatrzańskie granity. W schronisku nocowała chociażby Wanda Rutkiewicz (jej postać została uwieczniona na pobliskim, niewielkim muralu).

Na północno-zachodniej krawędzi Rudaw Janowickich, na zachód od Przełęczy Karpnickiej, nieopodal Schroniska Szwajcarka, znajdują się Góry Sokole. Jest to niewielki masyw składający się z kilku szczytów. Warto wybrać się na spacer, ponieważ ilość ciekawych skałek oraz imponujących bloków skalnych potrafi zauroczyć każdego. 

Dość łatwe wejście na granitowe głazowisko dopiero po chwili pozwala odkryć, że tak naprawdę z drugiej strony opada w czeluść 20 metrowe urwisko.

Sokolik jest drugim co do wysokości szczytem w Górach Sokolich, jednak jest on z pewnością ich najbardziej rozpoznawalnym punktem. A wszystko za sprawą imponującego, granitowego ostańca, na który prowadzi metalowa klatka schodowa. Sokolik składa się z dwóch filarów skalnych, z których wyższy wspina się na wysokość 642,6 m n.p.m. Na szczycie umieszczono platformę widokową oraz ławeczki. Rozpościera się stąd fantastyczna panorama 360°, która oferuje spojrzenie na Karkonosze ze Śnieżką, Dolinę Bobru, Kotlinę Jeleniogórską, Góry Kaczawskie oraz oczywiście na Rudawy Janowickie.

Będąc na Husyckich Skałach idąc szlakiem czarnym po kwadransie dotrzecie na Krzyżną Górę. Na sam wierzchołek wiodą wykute w granicie karkonoskim schody. Krzyż znajdujący się na szczycie został ufundowany przez księżną Marię Annę von Hessen-Homburg, aby uczcić rocznicę urodzin jej męża Wilhelma von Hohenzollerna. 

Ze szczytu Sokolików wybornie prezentują się wschody Słońca, natomiast z Krzyżnej Góry jego zachody.

Przełęczy Karpnickiej w kierunku wschodnim, to po prawie dotrzecie na Lwią Górę, która wznosi się na wysokość 718 m n.p.m. Tutaj, na szczycie, ukryły się czarujące, granitowe Starościńskie Skały (koniecznie odbijcie spod tablicy informacyjnej w lewo i do spacerujcie do końca czarnym szlakiem). Czarne szlakówki wywiodą Was na jeden z ciekawszych punktów widokowych w okolicy! Spoglądając z niego, bardzo łatwo można odgadnąć, dlaczego  Sokolik i Krzyżna Góra, zwane są często biustem Karkonoszy lub też Cyckami Bardotki (tak, nazwę zawdzięczają Brigitte Bardot). Możecie tutaj znaleźć również kociołki wietrzeniowe w skałach, które używane były dawniej przez miejscową ludność za „misy ofiarne”

Spacerując z Przełęczy Karpnickiej na Lwią Górę, warto odbić ze szlaku dosłownie na kilkanaście minut, tak, aby dotrzeć nieznakowaną ścieżkę do imponującej Fajki (przy odbiciu ścieżki jest kierunkowskaz). 

Przeprawa zawisła około 20 metrów ponad Doliną Janówki, a pod nim znajduje się sporych rozmiarów okno skalne. Skalny Most ma postać skalnej grzędy o długości około 25 – 30 metrów, powstał on w wyniku erozji. Po prostu mniej trwałe fragmenty skał uległy anihilacji. Prawdopodobnie wykruszyły się i runęły w dół. 

Zamek powstał w roku 1375 i miał to uczynić dworzanin księcia Bolka II z rodu Bolczów. Niestety, już w kolejnym wieku, podczas bitwy wrocławskich i świdnickich mieszczan z Husytami, zamek został zniszczony. Jednakże go reaktywowano i służył on swoim właścicielom dość długo. Dopiero w roku w 1645, podczas Wojny Trzydziestoletniej przybyli tutaj Szwedzi. Zajęli oni zamek, a opuszczając jego mury, podpalili zabudowania mieszkalne. Od tej pory zamek pozostaje ruiną, ale zdecydowanie watą zobaczenia.

Najwyższym szczytem Rudaw Janowickich jest Skalnik, który wznosi się on na 945 metrów n.p.m. Niestety sam Skalnik jest skryty w leśnej gęstwinie i nie oferuje widoków, jednak pomocną rękę wyciąga do Was Ostra Mała, która znajduje się dosłownie 10 minut drogi obok Skalnika. To tutaj, na szczytowej skałce, wykuto kilkanaście schodów prowadzących na punkt widokowy. Niektórzy twierdzą, że jest to najpiękniejsza panorama w całych Rudawach Janowickich. Po lewej stronie dominują Karkonosze oraz ich królowa, Śnieżka, następnie Śnieżne Kotły i Szrenicę.  Widać ponadto jak na dłoni całą Kotlinę Jeleniogórską.

W Rudawach Janowickich, nieopodal wsi Wieściszowice, u podnóża góry Wielka Kopa, możecie odnaleźć cztery barwne jeziorka. Znajdują się one na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Dwa z nich, czyli Żółte oraz Zielone są okresowe. Natomiast dwa pozostałe – Purpurowe i Błękitne można podziwiać cały  rok. Kolorowe Jeziorka powstały w miejscu nieczynnych już wyrobisk niemieckich kopalni.

Na początku XIX wieku okolice Jeleniej Góry zostały rozsławione pośród pruskiej arystokracji. Ta, widząc piękno tutejszego krajobrazu oraz trend wyznaczony przez dwór, zaczęła chętnie przybywać i budować tutaj piękne pałace, dwory z ogrodami oraz zameczki. W ten oto sposób obszar ten nazwano Śląskim Elizjum, porównując go do pełnej zamków i pałaców francuskiej Doliny Loary. W bezpośredniej bliskości Rudaw Janowickich, na szczególne wyróżnienie zasługuje Zamek w Karpnikach, rewelacyjny Pałac w Wojanowie, czy też Pałac w Łomnicy.

– Zamek Karpniki GPS: 50°50’50.1″N 15°51’00.0″E 
– Pałac Łomnica GPS: 50°52’36.7″N 15°48’28.4″E 
– Pałac Wojanów GPS: 50°52’34.8″N 15°48’52.6″E 
– Pałac Bobrów GPS: 50°52’15.1″N 15°49’39.2″E 

Okolice Karpacza to również wiele atrakcji, między innymi 

Miasteczko Western City w Ścięgnach, Sztolnie w Kowarach, Park Miniatur w Kowarach, Zamek Chojnik, Zamek Bolków,  Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach, Dinopark w Szklarskiej Porębie, Wieża Książęca w Siedlęcinie,  Wrota czasu w Jeleniej Górze